Zachodni filar Ganku

Rejon Ganku to z pewnością jedno z piękniejszych miejsc w Tatrach. Otaczające ten wysoki szczyt doliny: Rumanowa, Ciężka i Kacza zawieszone są wysoko wśród potężnych ścian. Od strony Rumanowej na sam główny szczyt Ganku prowadzi stosunkowo popularna droga zachodnim filarem, dość lita, ewidentna i widokowa, ujmuje swą estetyką wspinaczkową.

Opis drogi różni się nieco od oryginalnego przebiegu na trzecim wyciągu. Na ostrze filara wchodzimy wyżej, jednak dzięki temu mamy okazję zwiedzić piękne, płytowe zacięcie.

Trudność: V
Długość:
5 wyciągów

 

Podejście: Przy Popradzkim Stawie skręcamy do doliny Złomisk. Podchodzimy na próg Smoczej, po czym lekko w prawo (słabo widoczna ścieżka) w stronę Rumanowej, obchodząc z prawej Rumanową Kopkę. Klucząc wśród want, dochodzimy do Wyżniego Rumanowego Stawu, skąd prosto pod ścianę Ganku, najpierw piargiem, później jedynkowym terenem. Ok. 2h od schroniska (Popradzkiego Stawu).

Zejście: Po osiągnięciu szczytu Ganku kierujemy się na prawo (S-E) i trzymając się w miarę ściśle grani (max II) szybko osiągamy Gankową Przełęcz (20 min). Stąd najpierw prosto w dół, zaś po osiągnięciu trawiastych pól możemy bądź schodzić ścieżką wzdłuż ścian Rumanowego i Żłobistego, bądź skierować się dalej w dół w kierunku grzędy między dużymi żlebami spadającymi na piargi. Grzędą schodzimy nisko, aż do dogodnego zejścia do prawego żlebu. Łącznie ok. 50 min do Wyżniego Rumanowego Stawu.

Start: Zaczynamy ok. 15 metrów na prawo od linii spadku Pośredniej Gankowej Przełączki. Dokładne miejsce startu jest drugorzędne – ważne, żeby trafić do pierwszego stanowiska przy dużym bloku, pod przesmykiem w przewieszce.

Opis drogi:
1. wyc.: Łatwym, połogim i dobrze urzeźbionym terenem kierujemy się prosto w kierunku lekkiej depresji rysującej się w przewieszkach nad nami. Lekko na prawo, nieco poniżej przesmyku znajduje się duży, odpęknięty blok i wygodne miejsce na stanowisko (2 stare haki). Ok. 55m.

2. wyc.: Łatwo pod przewieszkę, którą pokonujemy 2-3 ruchami za V+. Dalej prosto w górę i lekko w prawo, po czym wychodzimy na trawiastą półką, gdzie możemy założyć stanowisko (stare haki). Ok. 35m.

3. wyc.: Trawami w prawo, nie wchodzimy w pierwszą załupę, lecz dalej ok 15 metrów od stanowiska w górę, lekko w lewo. Po ok. 10 metrach wchodzimy w piękne, lite zacięcie z dobrą asekuracją (V-). Stanowisko na ostrzu filara (blok). Ok. 55m.

4. wyc.: Ostrzem filara, dobrze urzeźbionym, trójkowym, powietrznym terenem na pełną długość liny. 60m.

5. wyc.: Ok. 10 metrów ostrzem filara, przy spiętrzeniu przewijamy się (czujnie, V-) mocno w prawo, do pierwszego zacięcia. Później znów ostrzem, filar się kładzie i bez trudności do szczytu (ok. 70m).

1 myśl w temacie “Zachodni filar Ganku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close