Sadkova Cesta (Baranie Rogi)

Ładna, stosunkowo lita „czwórka” na ścianie o południo-zachodniej wystawie. Niewątpliwym atutem jest przystępne zejście ze szczytu oraz piękna panorama doliny Pięciu Stawów Spiskich, z Lodowym i Pośrednią Granią na czele. Orientacja w ścianie może sprawić pewien kłopot, jednak o zapych trudno – w problematycznych miejscach mamy połacie terenu o podobnych trudnościach.

Trudność: IV, war. V-
Długość: 6-7 wyciągów

https://lh5.googleusercontent.com/-O0RkKOQOKJI/U6-6F22m0QI/AAAAAAAAfQM/_oCtAvGHSxo/s720/P1080048.jpg

Podejście: spod Chaty Tery’ego w stronę Baraniej Przełęczy, na wysokości ściany odbijamy w lewo. Ok. 1h.

Zejście: Ze szczytu, obchodząc grań, do Baraniej Przełęczy, skąd ścieżką w dół, bez trudności. Możliwe są zjazdy (rozsądna alternatywa, jeżeli w żlebie zejściowym zalega śnieg a nie mamy raków i czekana). Stanowiska zjazdowe głównie ze starych haków. Dwa pierwsze zjazdy z pętli na blokach. Podstawę ściany osiągamy w czterech zjazdach (lina 60 metrów).

Start: trawiaste półki między charakterystycznymi, gładkimi płytami blisko podstawy ściany a sporym zacięciem po ich lewej stronie. Na starcie dwa umiarkowanie stare haki stanowiskowe.

Opis drogi:
1 wyc.: zacięciem, wzdłuż ścianki po prawej. Pod niewielką przewieszką uciekamy na płyty w prawo. Stanowisko kilka metrów powyżej przewinięcia (stare haki + mailon).

2. wyc.: Prosto do góry, wzdłuż ściany po lewej (łatwy teren). Wybrzuszony blok skalny obchodzimy po prawej bądź lewej. Stanowisko nad blokiem (hak + igła do traw).

3. wyc.: Ścianką nad stanowiskiem lekko w lewo, później prosto do góry lub (łatwiej) z prawej obchodzimy pas spionowanej skały. Stanowisko na płytach (pętla ze statyka wciśnięta płytko za ząb skalny + dobra rysa) lub trochę wyżej po lewej pod charakterystycznym niedużym zacięciem (dwa stare haki).

4. wyc.: Prosto do góry, ok. 20 metrów na duże półki. Stanowisko (stary hak) pod ścianką w zacięciu po lewej stronie półki.

5. wyc.: Wariant nieco trudniejszy (ok. V-) ścianką między dwoma zacięciami, prosto znad stanowiska. Później, w łatwym terenie przewinięcie w lewo przed turnicą, dobre miejsce na stanowisko (blok skalny) po jej lewej stronie. Można połączyć z wcześniejszym wyciągiem (łącznie ok. 50 metrów).
Wariant łatwiejszy (I-II) od stanowiska półką w prawo, później prosto do góry, obchodząc turnicę z prawej. Krucho, duże przegięcia liny. Można połączyć z poprzednim wyciągiem i zamiast na siodełku nad turnicą (ząb skalny) założyć stanowisko niżej.

6. wyc.: Prosto do góry płytami, wzdłuż depresji na ich środku (stare haki) później lekko w lewo do półki ok. 5 metrów poniżej grani. Stanowisko własne (dobre rysy).

7. wyc.: Ścianką nad prosto do góry, później łatwo w granią w prawo aż do gruzowiska na polach szczytowych. Stanowisko z bloku skalnego.

Opisany przebieg może się różnić od oryginalnego.

Topo na tatry.nfo.sk oraz taternik.net.

Zdjęcia z wycieczki (28.06.2014 r.): https://picasaweb.google.com/116120167159802304529/BaranieRohySadkovaCesta#

1 myśl w temacie “Sadkova Cesta (Baranie Rogi)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close