Czereśniowy Filar

Fajna, choć krótka droga na ciekawej wspinaczkowo, południowej ścianie Małego Lodowego. Kluczowy wyciąg oferuje dwa – trzy trudniejsze miejsca, z przyzwoita asekuracją. Szczególnie sympatyczne jest przewinięcie się przez okap po klamach – dla jurajskiego wspinacza będzie to czysta przyjemność i łatwa cyfra.

Trudność: V+
Długość: 5 wyciągów + 2 do szczytu

Podejście: Żółtym szlakiem ze Zbójnickiej Chaty na Czerwoną Ławkę, odbijamy pod Małym Lodowym kierując się w stronę pd-zach ściany. Ok. 3,5 h z parkingu w Starym Smokowcu.

Zejście: Ze szczytu w kierunku pd, za kopczykami, na Czerwoną Ławkę (ok. 30 min).

1. wyc.: zaczynamy z półki trawiastej, do której dochodzimy terenem I. Pierwszy wyciąg prowadzi depresją – zacięciem idącym lekko diagonalnie w prawo, pierwszą ściankę obchodząc z prawej strony. Według słowackiego topo, jak zwraca uwagę kolega Julo, powinniśmy byli pójść z lewej strony depresji. Później dobrze urzeźbionym terenem na lewy skraj szerokiej półki, gdzie zakładamy stanowisko.

2. wyc.: z półki wychodzimy trawersem w prawo w lewo, by po paru metrach odbić w górę, w kierunku płyt stanowiących lewą ścianę zacięcia. Kierujemy się lekko w prawo, do dna zacięcia, pokonujemy pierwszą ściankę (na schemacie z tatry.nfo.sk widoczna jako przewieszka), później dalej blisko dna zacięcia. Rysa w zacięciu daje dobrą asekurację, płyty są przyzwoicie urzeźbione, stanowisko znajduje się przed wejściem w znacznie mniej urzeźbioną płytę (trzy stare haki). Od trawersu wyciąg trzyma trudności V – V-.

3. wyc.: ze stanowiska prosto, po dobrych chwytach, do kolejnego, gładkiego zacięcia, przed okapami odbijamy zdecydowanie w lewo trawersując płytę na krawędź filara. Tam zakładamy stanowisko na półce. Wyciąg krótki (ok. 20 m.), ale warto go zrobić zgodnie ze schematem.

4. wyc.: kluczowy wyciąg drogi. Startujemy z półki idąc zdecydowanie w prawo, pod okapami, przewijając się przez słabo urzeźbione bloki (rysa ze starym hakiem, V+ – w moim odczuciu crux wyciągu). Mijamy okap z pętlą zwisającą z haka, trawersując dalej w prawo (dobre stopnie), dochodzimy pod kolejny okap (hak) z dobrymi klamami, przez nie do góry. Dalej, kierując się lekko w prawo, przechodzimy kolejną ściankę i łatwiejszym terenem wychodzimy do zacięcia położonego po prawej stronie filara. Tu można założyć wygodne stanowisko.

5. wyc.: lewą ścianką zacięcia, zgodnie z kierunkiem biegu filara który mamy po lewej, docieramy do siodełka leżącego po prawej od spiętrzenia filara (IV). Stanowisko zakładamy na ostrzu grani.

Stąd poszliśmy trawersując przedwierzchołek Małego Lodowego po lewej stronie, po łatwych progach (III), przechodząc żlebik spadający z siodełka między wierzchołkami, założyliśmy stanowisko pod wyraźnym kominkiem spadającym spod właściwego szczytu (6 wyc.). Dalej kominkiem (IV) na grań szczytową Małego Lodowego (stanowisko z bloku, 7 wyc.). Stąd ok. 50 metrów łatwym terenem na szczyt.

Alternatywnie można z 5 stanowiska iść lekko w prawo, na przedwierzchołek, skąd łatwym terenem na szczyt.

Pierwsze dwa wyciągi

 

Widok na pierwszy wyciąg z dołu

 

Drugi wyciąg widziany z góry

 

Stanowisko po drugim wyciągu, na płycie

 

Trzeci wyciąg widziany z dołu

 

Początek czwartego wyciągu – po cruxie

 

Stanowisko na zwieńczeniu filara

Wszystkie zdjęcia: picasa

Topo na tatry.nfo.sk

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close