Cesta k slnku (Filar Szczuki)

Piękna droga, prowadząca charakterystycznym filarem o południowo-zachodniej wystawie na jednym z wyższych tatrzańskich szczytów – Kopie Lodowej. Cesta k slnku została wyposażona w stanowiska zjazdowe składające się z dwóch ringów wklejanych w ramach akcji „Tatry bez kladiva”.

Trudność: V
Długość: 7 wyciągów

Podejście: Spod Chaty Tery’ego szlakiem w stronę Lodowej Przełęczy. Tuż za Lodowym Stawkiem odbijamy w prawo, pod ścianę, kierując się do punktu spadku Komina Grosza (łata śniegu na zdjęciu powyżej). Podejście ze Smokovca zajmuje ok. 3,5 h.

Zejście: Właściwą wspinaczkę kończymy na siodełku w Lodowym Ramieniu. Stąd mamy ok. 20 min. terenem I do szczytu Kopy Lodowej. Ze szczytu wracamy się kilkadziesiąt metrów w kierunku, skąd przyszliśmy i początkowo wąskim, później szerokim żlebem schodzimy na Lodową Przełęcz (20 min. ze szczytu). W górnych partiach kopczyki.

Start: Zaczynamy z platformy znajdującej się u wylotu Komina Grosza (stary hak).

Opis drogi:
1. wyc.: Z platformy przechodzimy w prawo do zacięcia, biegnącego lekko diagonalnie w prawo. W zacięciu (IV) dwa stare haki. Po wyjściu z zacięcia, po prawej mamy stanowisko.

2. wyc.: Charakterystycznym systemem rys, zaczynającym się nad stanowiskiem, wspinamy się ok. 25m diagonalnie lekko w prawo (IV). Wychodzimy na połogi zachodzik i nim diagonalnie w lewo, do kantu filara (I). Na kancie stanowisko z trzech starych haków (jeden pęknięty), połączonych repem z maillonem.

3. wyc.: Przewieszki nad stanowiskiem obchodzimy uciekając trawersem (IV+) ok. 4 metry w prawo. Stąd prosto w górę (IV) na dużą półkę, z niej lekko w lewo na następną i dalej prosto w górę na kolejną półkę (IV-). W kominie/zacięciu powyżej znajdziemy dobre miejsce na stanowisko – blok. Wyciąg ok. 50m.

4. wyc.: Komino-zacięciem wychodzimy na kant filara (II), po czym łatwym terenem (III-) przez połogie płytowe zacięcie na wypłaszczenie i dalej pod spiętrzenie, gdzie znajdujemy stanowisko z dwóch ringów. Wyciąg ok. 65m.

5. wyc.: Znad stanowiska płytkim kominkiem (IV-) lekko diagonalnie w prawo, później prosto do góry. Przewieszki, które widzimy nad głową, można ominąć uciekając za kant filara mocno w prawo, gdzie w dogodnym miejscu (dobre chwyty) odbijamy w górę (IV+). Na półce, po lewej, stanowisko z dwóch ringów.

6. wyc.: Ze stanowiska prosto do góry w kluczowe płytowe zacięcie. W zacięciu dwa stare haki, dobra asekuracja (V-). Po wyjściu z zacięcia przechodzimy nieco w lewo, na kant filara i tędy prosto do góry, po kilkunastu metrach lekko w prawo, na małe siodełko między głazami, gdzie znajdujemy dwa ringi. Wyciąg ok. 45m.

7. wyc.: Ze stanowiska na wierzchołek turni zwieńczajacej filar, po czym schodzimy na drugą stronę orograficznie po prawej od starego haka z repem. Ring na ściance po drugiej stronie siodełka, ok. 4m powyżej samego siodełka. Wyciąg. 25m.

Opis przebiegu drogi może różnić się od oryginalnego, tym bardziej że nie udało mi się znaleźć dwóch stanowisk z ringów (mimo usilnych prób).

Topo drogi można znaleźć na tatry.nfo.sk, opis znajduje się m.in. w „Najpiękniejszych szczytach tatrzańskich” Kurczab/Wołoszyński pod nr 49c.

Fototopo w dużym formacie.

2 myśli w temacie “Cesta k slnku (Filar Szczuki)

  1. Wydaje mi się, że pisanie o czasie podejścia ze Starego Smokovca pod ścianę wynoszącym niby 3,5 h to nieporozumienie. Być może z podjazdem kolejką na Hrebienok jest to jakimś cudem możliwe. Ale bez podjzadu i z ciężkim plecakiem? Bez jaj…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close